مجله کوروش /  اخبار

۱۳۹۶/۰۵/۱۴

روند رو به رشد فروشگاه های زنجیره ای

 

برای اولین بار بازرگان فرانسوی آریستید بوسیکو در سال ۱۸۵۲ میلادی با تأسیس فروشگاه کوچکی که نام ان را بن مارشه گذاشته بود و در آن فروشگاه، اجناس خرازی و پارچه را به فروش می رساند  اندیشه مربوط به ایجاد فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ را مطرح کرد که بعدها این واحد خرده فروشی، مادر فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ گردید. بعد از تاسیس اولین فروشگاه های زنجیره ای و با توجه به استقبال مردم، به تدریج فروشگاه های زنجیره ای دیگری نیز شروع به کار کردند در حقیقت فروشگاه های زنجيره ای از چندين فروشگاه خرده فروشي تحت مالكيت مشترك و متمركز تشكيل مي شود. وظايف و كاركردهاي عمده فروشگاههای زنجيره اي ( بازرگانی ، تبليغات ، اجاره و...) توسط يك واحد فرماندهي مركزي يا يك مديريت مركزي كنترل مي شوند.

تاسیس فروشگاه های زنجیره ای 

مزیت های بسیار زیادی که فروشگاه های زنجیره ای بهمراه داشته اند به شرح ذیل می باشند

 1. با تاسیس فروشگاه های زنجیره ای هزینه های تردد و حمل و نقل درون شهری کاهش می یابد
 2. در فروشگاه های زنجیره ای زمان خرید کاهش می بابد و در وقت برای شهروندان صرفه جویی می گردد
 3. تاسیس فروشگاه های زنجیره ای سبب کاهش حجم ترافیک می شود
 4. با وجود فروشگاه های زنجیره ای  آلودگی‌های محیط زیستی کاهش می یابد

 

دلیل اصلی استقبال مشتریان از فروشگاه های زنجیره ای قیمت های پایین کالاها و تنوع زیاد کالا و خدمات آنها مورد توجه مصرف کنندگان در فروشگاه های زنجیره ای قرار گرفت 

عواملی که موجب موفقیت فروشگاه های زنجیره ای در دنیا شده است به شرح ذیل می باشد

 1. امکان گردش خریداران در فروشگاه های زنجیره ای و خرید کالاها با دیدن و انتخاب اصطلاحا به روش(self-service)
 2. انتخاب مکان های مناسب و پر رفت و آمد برای ساخت فروشگاه های زنجیره ای
 3.  عدم تمایز بین خریداران فروشگاه های زنجیره ای که موجب استقبال اقشار پایین جامعه گردید

از بهترین فروشگاه های زنجیره ای در سراسر دنیا می توان به موارد ذیل اشاره کرد

 1. فروشگاه زنجیره ای آلدی(ALDI chain stores)
 2. فروشگاه زنجیره ای لیدل((Lidl chain stores
 3. فروشگاه های زنجیره ای والمارت((Walmart chain stores
 4. فروشگاه های زنجیره ای کروگر((Kroger chain stores
 5. فروشگاه های زنجیره ای تسکو((Tesco chain stores

فروشگاه های زنجیره ای همواره تخفیف

فروشگاه های زنجیره ای تخفیف محور گونه ای از فروشگاه های زنجیره ای خرده فروشی هستند که محصولات را با قیمت هایی پایین تر از ارزش بازار که به صورت معمول وجود دارد به فروش می رسانند فروشگاه های زنجیره ای تخفیف محور دسته بندی معمولا گسترده ای از محصولات را با تمرکز بر قیمت پیشنهاد می دهند.

بعضی از فروشگاه های زنجیره ای تخفیف محور ممکن است در کالاهای خاصی مانند جواهرات، تجهیزات الکترونیکی، اسباب بازی و یا لوازم الکتریکی متخصص باشند و با استفاده از خرید فله و توزیع کارآمد سبب کاهش هزینه ها و در نتیجه کاهش قیمت خود شوند.

شایان ذکر است که فروشگاه های زنجیره ای تخفیفی در مقایسه با سایر فروشگاه های زنجیره ای تفاوت های محسوسی دارند زیرا بسیاری از محصولاتی که در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود معمولا طیف گسترده ای از محصولات را شامل می شوند

 پس از جنگ جهانی دوم، تعدادی از فروشگاه های زنجیره ای خرده فروشی در ایالات متحده شروع به دنبال یک استراتژی با حجم فروش بالا و حاشیه سود کم کردند. این استراتژی سبب جلب توجه مشتریان و خرده فروشان گردید

در حال حاضر آلدی، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای خرده فروشی در جهان (رتبه بندی Planet Retail، ژوئن 2014)، بیش از 10،121 فروشگاه زنجیره ای تخفیف محور در سراسر جهان را تحت پوشش خود دارد.


برچسب ها:

افق کوروش
تخفیف
فروشگاه های زنجیره ای
فروشگاه های تخفیفی
خرده فروشی

ارسال نظر

ارسال

عضویت در خبرنامه

عضویت

داغ‌ترین‌ها

زعفران

۱۳۹۶/۰۵/۱۲

زعفران ارزشمندترین رستنی کائنات ، کلاله شیپوری شکل خشک شده مادگی گل Crocus Sativus Linneous است وگونه هاي مختلف اين گیاه را در دنيا بيش از 80 گونه تخمين زده اند كه تعدادي از آنها به عنوان زينتي پرورش مي يابند. اين گياهان در اروپا، نواحي مديترانه تا آسياي مركزي و پاكستان غربي پراكنده اند. که عمده محصول آن در ایران و در خراسان بعمل مي آيد. گل هاي زيبا بنفش رنگ زعفران هر سال يک بار در فصل پائيز شکفته مي شوند. اين گل افسانه اي که از دل خاک سر برمي آورد حاوي کلاله هاي ارغواني است که با دستهاي زحمتکش کشاورزان از گل جدا گشته و خشک مي شوند تا سفره هاي ما را رنگين و معطر نمايد.

روند رو به رشد فروشگاه های زنجیره ای

۱۳۹۶/۰۵/۱۴

بعد از تاسیس اولین فروشگاه های زنجیره ای و با توجه به استقبال مردم، به تدریج فروشگاه های زنجیره ای دیگری نیز شروع به کار کردند در حقیقت فروشگاه های زنجيره ای از چندين فروشگاه خرده فروشي تحت مالكيت مشترك و متمركز تشكيل مي شود. وظايف و كاركردهاي عمده فروشگاههای زنجيره اي ( بازرگانی ، تبليغات ، اجاره و...) توسط يك واحد فرماندهي مركزي يا يك مديريت مركزي كنترل مي شوند.

فروشگاه زنجیره ای افق کوروش حامی اُتیسم شد

۱۳۹۶/۰۵/۲۵

افق کوروش به عنوان اولین فروشگاه در صنعت فروشگاه های زنجیره ای کشور به جمع حامیان اوتیسم پیوست. 

به مناسبت روز خبرنگار؛ از خبرنگاران وفعالان عرصه خبر تجلیل شد

۱۳۹۶/۰۵/۲۹

فروشگاه زنجیره ای افق کوروش به مناسبت روز خبرنگار از اصحاب رسانه و فعالان عرصه خبر تجلیل کرد.